DOLCE VITA

Lüksün Yeni Cazibe Merkezi: Mayorka

İspanya’nın Balear Adaları söz konusuysa, "Lüks" deyince akla ilk gelenin İbiza olması normal(di). Zira bir süredir Mayorka, lüks emlak piyasasında rekor üstüne rekor kırıyor. Ada hızla İspanya’nın en pahalı noktalarından birine dönüşüyor.

Zoe Dare Hall

Palma yakınlarındaki Son Vida’daki The Chameleon House, bölgenin en pahalı mülklerinden biri. Buradaki konfor düzeyini şöyle özetleyelim: Yüzme havuzunun derinliğini bile ayarlayabiliyorsunuz.

“Hareketli partiler, şampanya ve süperyatlar” denince, akla ilk gelen Balear Adası, İbiza. Mayorka ise bunlardan tamamen farklı. Yaz sezonu burada, antik kalelerin ve manastırların avlularında ya da taştan yapılmış muhteşem sarayların ve çiftlik evlerinin kapalı kapılarının ardında geçiyor.

Evet, İbiza parlıyor; emlak şirketi Engel & Völkers’e göre, yabancılara emlak satışında geçen yıl büyük kız kardeşine (Mayorka) yaklaşık 1 milyar euro'luk fark attı. Ama İspanyol gayrimenkul değerleme şirketi Tinsa’nın yeni raporuna bakılırsa, parasal açıdan gerçekten doğru pozisyonda olan yer, İspanya’daki en pahalı 10 sahil beldesinden beşine sahip olan Mayorka.

Tuhaf, ama 140 çekici sahil yeri listesinde İbiza yer almıyor. Oysa Mayorka’daki havalı Puerto Portals’ın bulunduğu Calvia, İspanya’nın (Barselona yakınındaki Sitges’ten sonra) ikinci en pahalı sahil beldesi sayılıyor. Mayorka’nın paha biçilmez diğer noktaları, trilyonerler ve Almanlar tarafından sevilen Andratx, denize nazır Alcudia, kuzeyde limon yetişen huzurlu Soller ve güneyin bohem-şık beldesi Santanyi. Mayorka’nın kültürel kalbi Palma ise, geçen yıl emlak satışının yüzde 50 artması ve satış hacminde İspanya’nın ilk üçünde yer almasıyla kendinden söz ettiriyor.

Tinsa’ya göre, buralarda mülklerin metrekare fiyatı 2.000-2.500 euro arasında değişiyor. Fakat Mallorca Sotheby’s International Realty’nin genel müdürü Alejandra Vanoli aynı fikirde değil. Bu rakamları bazı yerlerde en az 10’la çarpmanız gerektiğini söylüyor. “Port Andratx’ta en çok talep gören evlerin metrekare fiyatının 30 bin euro’ya çıkması duyulmamış şey değil. İnsanlar deniz manzaralı, birinci sınıf bir ev için ne gerekiyorsa ödemeye hazır. Söz konusu Mayorka’nın en zenginleri ise para gerçekten önemli değil.”

Mayorka pazarının şiirlere, şarkılara ya da Nirvana’ya ulaşmaya benzer bir huzura ilham veren deniz manzaralı en pahalı evi, adanın en gözde beş noktasından birinde değil; ağustos ayında Chopin klasik müzik festivaline ev sahipliği yapan Valldemossa’daki Tramuntana dağlarının güzel vahşi doğasında. Söz konusu ev, Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones’un uçurum tepesindeki bin dönümlük malikâneleri S’Estaca. Ve Mallorca Sotheby’s International Realty’ye göre satış değeri 50 milyon euro’nun üzerinde. Bol sıfırlı fiyatta malikânenin sunduğu mahremiyet de pay sahibi. 19’uncu yüzyıl İspanyol mimarisinin inceliklerini taşıyan ve yedi binadan oluşan mülkün deniz ve dağlar dışında komşusu yok.

Vanoli, “Bu, Balear Adaları’ndaki en benzersiz ev. Daha büyük, daha modern teknolojiye sahip evler var ama hiçbirinin denize doğrudan ulaşımı, özel dağ yamacı ve bunun sağladığı mahremiyet yok. Bunun bir bedeli var” diye yorum yapıyor.

Kırsal alandaki kocaman, özel malikâneler, büyük aileleri ve görevlileri barındırabilecek çeşitli binalar Mayorka’nın en iddialı olduğu alan. İşte bunlardan biri, bugünlerde Engels & Völkers tarafından 8 milyon euro’ya satışa çıkarıldı. Pollensa’nın yakınındaki Cala San Vincente’de ana ve ek binalarıyla 40 dönüme konuşlanan bir mülk bu.


  

Soldan sağa doğru; 26 milyon 500 bin euro - Tramontana Vadisi'ne bakan bu malikane dış mekanda Akdeniz usulü bir hedonizm vaat ederken, içerisi klasik zevkleri koruyor. 50 milyon euro üzerinde - Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones çiftinin Mayorka'daki villası, 26 milyon 500 bin euro - Mayorka'nın ultra modern villalarına klasik bir alternatif: Deià'da, içi heykellerle dekore edilmiş malikâne.


Mayorka’da bugünün varlıklı müşterileri, sadece Douglas’larınki gibi ‘taşralı’ lüksüyle yetinmiyor. Mayorka ve İbiza çok farklı zengin gruplarına hitap ediyor. Engel & Völkers South West’in müdürü Hans Lenz, Mayorka’da çağdaş aşırı lükse büyüyen bir talep olduğunu söylüyor: “Her adanın kendi süper zengin müşterileri var ve Mayorka’dan yer satın alan kişiler, nadiren İbiza’dan mülk alır. Tam tersi de geçerli.”

Bu nedenle, Palma yakınlarındaki Son Vida’da renk değiştiren bir fanteziye sahip ve Engel & Völkers aracılığıyla 39.5 milyon euro’ya satılan The Chameleon House’u alt etmek zor. Arkasında ışıklandırma sanatçısı James Turrell’in olduğu aydınlatmalar, 10 yatak odasından derinliği ayarlanabilen yüzme havuzuna kadar her şeyin rengini değiştiriyor.


39.5 milyon euro
Mayorka'nın semaları helikopter sesine aşina. Villa Chameleon gibi özel bir konutun ziyaretçisiyseniz, odanızın tam önüne inme şansına sahip az sayıdaki faniden birisiniz demektir.

 Lenz, “2012 yılının sonlarından itibaren pazar, en gözde yerlerde -genellikle deniz kenarında- 10 milyon euro’nun üzerinde fiyata sahip, en ileri mimari ve teknolojiyle ‘akıllı ev’ haline getirilen ve sahipleri tarafından başka ülkelerden dahi kontrol edilebilen evlerin gelişimini gördü. 2007’den önce zar zor ayakta duran pazar, şimdi adanın yeni emlak patlamasını kamçılıyor” yorumunu yapıyor.

Balear Adaları’nda en zengin kesimi çeken bir yer var: Engels & Völkers’e göre geçen yıl en çok satışın yapıldığı (yüzde 40’ı yabancılara) Port Andratx.

Lüks orada sınır tanımıyor. Tıpkı Engel & Völkers’ın 17 milyon euro’ya pazarladığı, limana bakan, sizi cam asansörle özel İspanyol meyhanenize, sinemanıza, kütüphanenize, spa’nıza ya da yer altı otoparkınıza indirebilen ev gibi. Geçen yıl villa, adanın önceki fiyat rekorlarını kırıp, Andratx’ı Engel & Völkers’ın fiyat bazında ‘Dünyadaki En İyi Adresler’ liginde 11’inci sıraya taşıyarak, metrekaresi 27 bin euro’dan satıldı.

Lenz, “Andratx’ın şöhreti, doğal limanın yakınındaki harika restoranlar ve tasarımcı butiklerinden geliyordu. Şimdi orada süper modern, önü camlı, denize bakan sonsuzluk havuzlarına sahip villalar var” diyor. “Geçen yıllarda burada geliştirilecek daha fazla alan vardı. Müteahhitler yeni binaları ultra zenginleri göz önünde bulundurarak yaptılar.”

Mayorka’dan alışveriş yapan mültimilyonerlerin, İbiza’yı seven oligarklara kıyasla Balear sığınağından ne beklediğini öğrenmek için tüm bunlar iyi deneyimler.


  


Soldan sağa doğru;15 milyon euro - Costa de la Calma'daki bu villanın sonsuzluk havuzunda Akdeniz'e karşı mavilik sarhoşluğu yaşayabilirsiniz. 17 milyon euro - Cam asansörlü bu 'first class' villa, Andratx Limanı'na tepeden bakan manzarasıyla müthiş bir güç vaat ediyor. Sihirli havuz - Villa Chameleon'un derinliği ayarlanabilen havuzu.


TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı KASIM 2015

John ve Yoko’nun şarkısı

Bu, 'gelip de kalan o kız'ın hikâyesi. Size dünyayı vaat eden, arkadaşlarınız sevmese de, tüm evren üstünüze yürüse de, yanında olmaktan bir gün pişmanlık duymadığınız ‘o kız’ın şarkısı. Bu, bizi barışa inandıran adamı aşka inandıran kadının ve hepimizi güzel günleri hayal etmeye cesaretlendiren, 20'nci yüzyılın en etkileyici çiftinin masalı...

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı HAZİRAN 2016

Az önce bi’şey oldu

Gökhan Deniz'in, bu çarpıcı başlık altında Çağla Cabaoğlu Gallery’de sergilenen eserlerinde PVC, paslanmaz çelik gibi malzemeler figürle harmanlanmış. Bu zor bileşenler uyum içinde izleyiciye ulaşıyor. “Figür bize duygusunu belli etsin, yeterli” diyen Deniz’in eserlerinde duygular, sarsıcı ve bazen tedirgin edici biçimde karşı tarafa geçerken, sanatçının malzeme kullanımındaki yenilikçi tavrı takdir topluyor.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı EKİM 2016

Mercan Dede: “Kalbimizin çarptığı her an umut vardır”

Mercan Dede, neye üflediği ruhuyla tanınan biri ama onunla sohbet etmek deyim yerindeyse engin bir denizde sonsuzluğa doğru yüzmek gibi. Tabii bu eylemde kumsala havlu yerine, tüm yargılarınızı bırakıyorsunuz. Kendisiyle, 4 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında Ekavart Gallery’de gerçekleşecek ‘Büyülü Çarklar’ adlı sergisi için bir araya geldik. Ve semazenlerin dönmesi, yaşamın dönüşümü, insanın değişiminin metaforu olan bu çarkların, yani aslında Mercan Dede’nin iç dünyasına uzandık.

DEVAMINI OKU